Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Lipiec 26, 2014, 02:03:05
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Do wszystkich Forumowiczów:

FORUM służy wymianie wiedzy. Nowicjusze nie mają dostępu do działów wymiany, gdzie zaufanie do innych Forumowiczów powinno być podstawą.

1. Prośba o wypełnienie w Profilu rubryk: płeć i miejsce zamieszkania. Nie jest to obowiązkowe, ale znakomicie ułatwia komunikację między Forumowiczami.

2. Na tym forum wymagamy używania poprawnej polszczyzny. Mający z nią kłopoty powinni korzystać z opcji 'sprawdź ortografię'. Tych, którym to się nie podoba prosimy  o nie rejestrowanie się. Jeśli ktoś się jednak zdecyduje dołączyć do naszej społeczności, a nie będzie reagował na zwrócenie mu uwagi przez poprawienie na niebiesko błędów, musi się liczyć z tym, że jego posty będą usuwane. Jeśli i to nie pomoże usuniemy taką osobę z naszej forumowej  społeczności.

3. Nie piszmy jednowyrazowych postów w stylu "piękne", "śliczne" i tym podobnych. Takie posty nic nie wnoszą. Posty jednowyrazowe będą kasowane.

4. W wątkach tematycznych piszemy wyłącznie na temat danej rośliny. Wszelkie dygresje na tematy innych roślin lub inne tematy będą usuwane.

Pozdrawiamy, Administratorzy
Strony: « 1 2 3 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Jaka to choroba ?  (Przeczytany 19103 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #30 : Wrzesień 20, 2010, 19:23:25 »

Twoje tuje wyglądają na okazy zdrowia, nie widzę tam żadnego nalotu ( chyba że masz na myśli szaro-niebieskie przebarwienie pędów co jest normalnym objawem dojrzewania ).
Schnące gałązki wewnątrz tujek są wynikiem niedostatecznego dostępu światła do środka rośliny i jest również absolutnie normalnym objawem. Jednym słowem, nie masz powodów do zmartwienia.

Włóknina w niczym nie szkodzi korzeniom.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
Sekret
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #31 : Wrzesień 21, 2010, 08:26:24 »

Dziękuję za odpowiedź. Sprzedawca  w sklepie powiedział, że te zbrązowienia pędów to choroba....

Mam pytanie - czy te schnące w środku drzewek gałązki należy otrzepywać / odcinać czy poczekać aż same spadną?

Pozdrawiam
Sekret
dendrobiumB
Aktywny
**

To ja :)

« Odpowiedz #32 : Wrzesień 21, 2010, 12:06:46 »

Jak dla mnie to te suche elementy sa wynikiem albo zalania roślin ewentualnie przesuszenia. A tak na marginesie ten nalot co go widzisz to tak z natury niektóre żywotniki posiadają.

Kamil
---------
wierzę,że kluczem do zrozumienia świata jest obserwacja, eksperyment, debata a przede wszystkim wolna wola
małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #33 : Wrzesień 21, 2010, 12:23:25 »

Brązowienie pędów to po prostu drewnienie, bardzo wskazane dla drzew.
Suche gałązki możesz otrzepać szczotką-zmiotką jeśli ci przeszkadzają.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
Sekret
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #34 : Wrzesień 22, 2010, 12:03:22 »

Niestety po kilku kolejnych dniach widzę jeszcze problem na czubkach drzewek, poniżej zdjecia, widać brązowiejące i czerniejące końcówki igieł, jakieś czarne zmiany na pędzie, a także całe czarne gałązki (na 1 zdjęciu). Czy to tez normalne?

http://img836.imageshack.us/i/dsc00095p.jpg/
http://img529.imageshack.us/i/dsc00096rm.jpg/

Znalazłem też jakiegos robala,
http://img21.imageshack.us/i/dsc00080lf.jpg/
i zielonego pajączka, którego nie udało mi sie sfotografować, może jednak to przędziorek, ale czy on żre o tej porze roku?

Pozdrawiam
Sekret
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #35 : Grudzień 06, 2011, 12:12:24 »

Podepne sie pod watek z moimi iglakami.Z daleka niby wygladaja ok ale z bliska juz nie.Przejelam je we wrzesniu i podejrzewam,ze w tym roku nie byly podlewane.Widzialam od poczatku ze cos brazowieja,ale pomyslalam,ze sie czyszcza albo byly przesuszone.Jeszcze z poczatkiem wrzesnia podsypalam je niewielka iloscia siarczanu magnezu-pol dawki zalecanej.Jednak brazowienie sie poszerza i martwi mnie ze to jakis grzyb.Juz nie tylko brazowieja od srodka ale takze od gornej czesci pedu co juz normalne nie jest.Prosze o rade.

Uploaded with ImageShack.us

małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #36 : Grudzień 06, 2011, 15:36:54 »

Daj zbliżenie pędu / pierwsze zdjęcie, ale mocno powiększone/.

Już masz śnieg ?

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #37 : Grudzień 06, 2011, 16:07:25 »

Dzisiaj spadl.Strzepywalam snieg z iglakow i mialam okazje sie im przyjrzec.

Ciezko zrobic lepsze zdjecia  Sad Bede musiala sprobowac jutro przx dziennym swietle.

małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #38 : Grudzień 06, 2011, 18:52:27 »

Jeszcze większe zbliżenie.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #39 : Grudzień 06, 2011, 20:33:06 »

Nie dam rady,przykro mi.Szukasz zarodnikow grzybow?Czarne punkty byly na tej suchej galezi ale nie moglam ich zetrzec. Co to moze byc bo chyba nie fizjologiczne.Zamieranie pedow?Opienka?

małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #40 : Grudzień 06, 2011, 20:39:55 »

Szukam szkodników, takich malutkich tarczek. Grzyba raczej wykluczam.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #41 : Grudzień 06, 2011, 20:52:38 »

Miseczniki i tarczniki wykluczylam. Nie znalazlam tez zadnych szkodnikow.Czy dopiero teraz moze wychodzic letnie zerowanie mszyc czy przedziorkow?Ja znow podjerzewalam grzyba-zamieranie pedow,albo fytoftoroze a w najgorszym wypadku opienke.We wrzesniu znalazlam pod drzewami grzyby ale wtedy myslalam,ze poprostu wyrosly na korze.

kasia
Rezydent

« Odpowiedz #42 : Grudzień 07, 2011, 11:37:25 »

To dodatkowe fotki

Wstawiam linki,bo daja one wieksze powiekszenie.Co mnie martwi,to to ze przekroj jest mokrawy,miejscami ciemny,jakby gnijacy.Ale moze sie myle.

http://imageshack.us/photo/my-images/843/img9450a.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/59/img9449a.jpg/
http://img269.imageshack.us/img269/5130/img9447y.jpg
http://img580.imageshack.us/img580/4518/img9445aw.jpg
http://img577.imageshack.us/img577/4081/img9444l.jpg
http://img440.imageshack.us/img440/9468/img9441d.jpg

małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #43 : Grudzień 07, 2011, 15:44:04 »

Kasiu, nie potrafię Ci pomóc. Może ktoś inny będzie umiał.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #44 : Grudzień 07, 2011, 16:44:38 »

A moze chociaz wykluczenie jakiejs mozliwosci?  :-?Dlaczegogrzybowa chorobe wykluczalas?

teli
Rezydent

mazowsze 6b

« Odpowiedz #45 : Grudzień 08, 2011, 19:24:54 »

Ja ci coś powiem , ze swoich obserwacji
Wiosną , mój zwykły świerk zielony , po podsypaniu , korą, raptem , zaczął ...brązowieć , i to młode przyrosty , pod świerkiem zauważyłam grzybki , malutkie , ..tknęło mnie i ..wywaliłam całą korę , oczyściłam , wzruszyłam ziemię i ..tak zostawiłam , co miało odpaść z młodych pędów odpadło , następne , zaczęły pięknie wypuszczać , ani śladu  jakichkolwiek  chorób , pięknie rośnie ,.. Confused

kasia
Rezydent

« Odpowiedz #46 : Grudzień 08, 2011, 19:29:43 »

teli-ale ta kora jest tu od 10 lat,dosypywana co roku swieza warstwa. Confused Confused Chcialam podlac previcurem,ale mam tylko aliete a tam roztwor na 2 litry wody do podlania.Jak podlac takie spore drzewko by taki preparat przeciwgrzybowy zadzialal?Iloma litrami roztworu?

małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #47 : Grudzień 09, 2011, 10:15:49 »

Kasiu, poczekaj do wiosny. Na wiosnę weź szczotkę-zmiotkę i wymieć wszystko uschnięte ze środka krzaka i obserwuj co będzie się działo. To prawdopodobnie naturalne usychanie pędów, do których dociera za mało światła.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #48 : Grudzień 09, 2011, 12:49:00 »

malgosiu-jezeli to by bylo w srodku drzewka to by bylo naturalne.Ale to sie dzieje od wszystkich stron drzewka-wschodniej,poludniowej i zachodniej na jego czubkach a nie od srodka   Confused

ursbak
Rezydent

Podlasie

« Odpowiedz #49 : Grudzień 09, 2011, 13:04:53 »

Kasia zajrzyj tu: http://iglaki.agrosan.pl/chor.htm

„.. Ale ja nie chciałabym mieć do czynienia z wariatami - rzekła Alicja. - O, na to nie ma już rady - odparł Kot. - Wszyscy mamy tutaj bzika. - Skąd możesz wiedzieć, że ja mam? - Musisz mieć. Inaczej nie przyszłabyś tutaj..."
aniula_87
Gaduła

« Odpowiedz #50 : Kwiecień 20, 2012, 08:38:24 »

To moja kosodrzewina, ale chyba nadaje się już tylko do wykopania. Cała zbrązowiała. Rośnie w bezpośrednim towarzystwie jałowca, i boję się że zaraz jałowiec zacznie brązowieć, chyba nawet już zaczął troszeczkę. Bardzo proszę o poradę czy wykopywać, czy jeszcze zostawić. Brązowe miejsca pokrywają około 80 procent całej roślinki.
Pozdrawiam aniula_87

"Każdy ma prawo do szczęścia, ale nie każdy ma szczęście do prawa."
Werner Heisenberg
Ogrodowo u aniuli_87
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #51 : Kwiecień 20, 2012, 08:43:30 »

Podstaw biala kartke i potrzasnij galazka.To nie przedziorki?

aniula_87
Gaduła

« Odpowiedz #52 : Kwiecień 20, 2012, 10:49:11 »

Potrząsałam, oglądałam przez lupę. Nie widać przędziorków ani niczego innego ruszającego się.

Werner Heisenberg
Ogrodowo u aniuli_87
małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #53 : Kwiecień 22, 2012, 20:46:16 »

Zrób wyraźne zbliżenie pędu.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
aniula_87
Gaduła

« Odpowiedz #54 : Kwiecień 23, 2012, 10:30:40 »

Lepszego zdjęcia nie udało mi się zrobić. Ale roślinka i tak jest już do wykopania, bo cała zdążyła zmarnieć. Boję się tylko czy nie przeniesie się to na jałowca. Niby coś podobnego pojawia się na jałowcu ale w znikomych ilościach więc może po prostu sporadycznie mu kilka gałązek brązowieje.

Werner Heisenberg
Ogrodowo u aniuli_87
małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #55 : Kwiecień 23, 2012, 12:33:20 »

Na podstawie tego zdjęcia trudno postawić diagnozę, wygooglaj sobie 'Osnuja sadzonkowa', to najczęściej występujący szkodnik i łatwy do zlikwidowania.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
aniula_87
Gaduła

« Odpowiedz #56 : Kwiecień 23, 2012, 13:45:40 »

Ja żadnych takich żyjątek nie zaobserwowałam. W tamtym roku były takie niby gąsienice, czy coś ale poskubałam i więcej się nie pojawiło. Szkoda ze wtedy nie sfotografowałam. Kosodrzewinę i tak zamierzam wykopać i spalić, bo już jest kompletnie mizerna. Tylko z jednej strony ma parę gałązek częściowo zielonych

Werner Heisenberg
Ogrodowo u aniuli_87
1makow9
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #57 : Maj 29, 2012, 22:41:29 »

Proszę o pomoc. Co może być powodem brązowienia moich drzewek? Sadzone na początku kwietnia i do połowy maja było wszystko ok ale teraz nie wiem co robić. Pewnie napiszecie wyciąć i spalić ale może jednak warto spróbować. Podlewam obficie tzn. dziennie, na początku maja nawoziłem czymś o nazwie villa - czy to może być po tym??
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6ae ... 527a2.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5e9 ... c1f44.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6ea ... 2d862.html
Zdjęcie całego drzewka. To brązowienie przenosi się na następne tuje. W szkółce powiedzieli że to tuja szmaragd, przynajmniej o takie prosiłem. Sadzonki podobno miały już 5 lat, były w doniczkach i korzeń przerósł poza nią, więc aby roślinkę wycjągnąć z doniczki musiałem odciąć to co wystawało od spodu (wiem że to błąd ale nie było innej możliwości wyciągnięcia jej) potem na krótką chwilę do ukorzeniacza a następnie do wcześniej wykopanego dołu (w dołku torf kwaśny zmieszany z ziemią). Wszystko obsypane korą a następnie żwirkiem bo moja piękna połowa stwierdziła że kora jej się nie podoba. Pewnie popełniłem wiele błędów jak np. żwir ale prosze o pomoc. Tuj posadzonych mam 125 z czego już 30 zainfekowanych albo po prostu się nie przyjęły. Obok nich mam świerka srebrzystego i go jak narazie nic nie rusza, sadzony był jesienią tamtego roku a tuje wiosną tego. Dziękuje za odpowiedź.
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #58 : Maj 30, 2012, 07:40:55 »

Nie nawozi sie swiezo posadzonych tuj.Inaczej nie wytworza silnego przyrostu korzeniowego.Po co maja wytwarzac korzenie w poszukiwaniu skladnikow odrzywczych jak maja je pod dostatkiem. Na poczatku nie wazne sa przyrosty ale ukorzenienie sie.Bo inaczej uzyskasz rachityczne pedy,ktore latwo beda sie lamac.Zdjecia sie niestety nie otwieraja.Jak je podlewales?Ja sadzilam jesienia 30 sztuk i w teraz w marcu sztuk 10 i narazie wszystkie zielone.

Doczytalam,ze podlewasz codziennie.Jaka masz ziemie?Jezeli beda mialy caly czas wody pod dostatkiem,to tez sie nie ukorzenia jak trzeba.Moze ty je zatopiles  Sad Swoje podlewam w czasie najwiekszych upalow co 3 dni.Jezeli w miedzyczasie jest ochlodzenie,to raz na tydzien.Czasem jeszcze rzadziej,w zaleznosci od pogody.

1makow9
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #59 : Maj 30, 2012, 11:02:33 »

Ziemia gliniasta, wody gruntowe wysoko ale działka odrenażowana. Podlewam pod gałązki strumieniem wody z węża.
Strony: « 1 2 3 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: