Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Lipiec 26, 2014, 04:06:16
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Do wszystkich Forumowiczów:

FORUM służy wymianie wiedzy. Nowicjusze nie mają dostępu do działów wymiany, gdzie zaufanie do innych Forumowiczów powinno być podstawą.

1. Prośba o wypełnienie w Profilu rubryk: płeć i miejsce zamieszkania. Nie jest to obowiązkowe, ale znakomicie ułatwia komunikację między Forumowiczami.

2. Na tym forum wymagamy używania poprawnej polszczyzny. Mający z nią kłopoty powinni korzystać z opcji 'sprawdź ortografię'. Tych, którym to się nie podoba prosimy  o nie rejestrowanie się. Jeśli ktoś się jednak zdecyduje dołączyć do naszej społeczności, a nie będzie reagował na zwrócenie mu uwagi przez poprawienie na niebiesko błędów, musi się liczyć z tym, że jego posty będą usuwane. Jeśli i to nie pomoże usuniemy taką osobę z naszej forumowej  społeczności.

3. Nie piszmy jednowyrazowych postów w stylu "piękne", "śliczne" i tym podobnych. Takie posty nic nie wnoszą. Posty jednowyrazowe będą kasowane.

4. W wątkach tematycznych piszemy wyłącznie na temat danej rośliny. Wszelkie dygresje na tematy innych roślin lub inne tematy będą usuwane.

Pozdrawiamy, Administratorzy
Strony: 1 2 3 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Malina  (Przeczytany 11634 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
venga2
Nowicjusz
*

« : Listopad 19, 2009, 12:12:20 »

Witam

Zasadziłem 2 krzewy maliny w odmianie Himbeere, według etykietki ma duże owoce, dużą plenność. Czy ktoś wie jak się ochodzić z tym krzewem? Tzn. jak i kiedy ciąć, czym i kiedy nawozić oraz jakie opryski i w jakich terminach wykonywać???

Dziękuję za każdą podpowiedź
venga2
lilymarleen
Aktywny
**

pozdrawiam Jola :)

« Odpowiedz #1 : Listopad 19, 2009, 15:18:41 »

Venga, nie chcę cię martwić, ale Himbeere to nie odmiana, ale niemiecka nazwa maliny. Może tam jest jescze jakaś inna nazwa? Są maliny owocujące na pędach 2 - letnich i na rocznych Smile
małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #2 : Listopad 19, 2009, 17:52:11 »

Ja też nie słyszałam o takiej odmianie.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
venga2
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #3 : Listopad 20, 2009, 08:31:23 »

Nie znam niemieckiego i raczej nie będę się go uczyć Very Happy
Ale teraz dopiero zauważyłem że na samym dole etykietki jest nazwa "veten". Czy możecie mi coś opowiedzieć o tej odmianie?

Dziękuję i pozdrawiam
venga2
małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #4 : Listopad 20, 2009, 10:01:56 »

Opisz oferty szkółki - odmiana średnio wczesna, dość plenna,owoce duże i średnie, smaczna.
Odmiana letnia.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
venga2
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #5 : Listopad 20, 2009, 11:19:57 »

To znalazłem, ale dalej nie wiem jak to ciąć, nawozić i opryskiwać...
małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #6 : Listopad 20, 2009, 11:49:07 »

To odmiana owocująca na pędach dwuletnich. Nie wiem jak wyglądają twoje sadzonki, prawdopodobnie są już trochę przycięte. Czy są doniczkowane ?Jeśli nie, to musisz przyciąć na 10cm. Na wiosnę wyrosną nowe pędy, które zaowocują w następnym roku. Zaraz po zakończeniu owocowania wytniesz je przy ziemi.
Największym problemem w uprawie malin letnich jest kistnik malinowiec, to te robaczki które siedzą w owocach. Masz do wyboru - zamykać oczy przy jedzeniu, lub pryskać w okresie kwitnienia. Ja osobiście nie pryskam, staram się jeść jak najmniej chemii.  Wychodzę z założenia, że nie ten robak groźny, którego my zjemy, ale ten który nas zje. Nie nawożę też nawozami mineralnymi, przed sadzeniem daję obornik, potem powtarzam po kilku latach.
Malina dobrze rośnie w lekko kwaśnej ziemi, więc ostrożnie z wapnowaniem.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
venga2
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #7 : Listopad 20, 2009, 12:38:56 »

Moje sadzonki są już przycięte na 10 cm i kupiłem je bez doniczek. Korzenie były oblepione bryłą ziemi i zawinięte w folię. Szkoda że zaowocują dopiero za rok, pewnie będę musiał dosadzić jakąś odmianę która już latem da owoc Very Happy
Co do robaczków to zgadzam się z Tobą Very Happy
Ziemi nie wapnowałem ale też i nie zakwaszałem. Wyczytałem gdzieś że do dołka dobrze jest wsypać ziemię uniwersalną wymieszaną z rodzimą glebą i tak też zrobiłem. A co wyjdzie z tego mojego eksperymentu malinowego to się okaże Very Happy No i nawozu też nie dałem. A czy wiosną można dać malinom obornik?
małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #8 : Listopad 20, 2009, 14:39:50 »

Można, tylko żeby nie był świeży.

Żadna odmiana posadzona na jesieni i prawidłowo przycięta nie da owoców już w lecie.
Jeśli kupisz maliny powtarzające , to po przycięciu teraz uzyskasz owoce na jesieni. W dodatku nie będą miały robaków. Smile

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
venga2
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #9 : Listopad 20, 2009, 14:49:56 »

A możesz mi polecić jakąs dobra i plenną odmianę z powtarzających?
małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #10 : Listopad 20, 2009, 16:08:10 »

Szkoda, że mieszkasz tak daleko, mógłbyś nakopać sobie u mnie 'Polanę' w dużych ilościach Smile. Bardzo plenna, smaczne. Jeśli nie zdecydujesz się na podróż do Lublina  Wink, to poszukaj odmiany 'Polka',jest b. smaczna i plenna.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
venga2
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #11 : Listopad 20, 2009, 16:26:02 »

Dzięki za dobre chęci Very Happy Faktycznie trochę to daleko jak dla mnie Very Happy Dziękuję za polecenie tych odmian Very Happy

Pozdrawiam
ewka
Gaduła

strefa 6a, lubelskie

« Odpowiedz #12 : Listopad 20, 2009, 17:30:11 »

W grudniowym numerze Działkowca są opisane odmiany malin.
Sirga
Aktywny
**

« Odpowiedz #13 : Maj 30, 2010, 18:37:22 »

Jaką odmianę polecacie dla osoby początkującej ? myślę o zakupie ok 25 sadzonek z allegro maliny Polany .Chce nimi obsadzić bok działki.Widziałam też nawóz długo działający granulowany dla malin warto go zakupić?Będę wdzięczna za rady.
Pozdrawiam.

małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #14 : Maj 30, 2010, 18:53:38 »

Idealna odmiana dla osoby początkującej - owocuje dwukrotnie, ale lepiej prowadzić ją na owocowanie jesienne,  smaczna, plenna, nie potrzebuje podpór, nie jest atakowana przez kistnika.
O nawozie nie wypowiem się - ja przed sadzeniem daję obornik od koników.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
Sirga
Aktywny
**

« Odpowiedz #15 : Maj 30, 2010, 19:50:37 »

Dziękuję bardzo za odpowiedź właśnie je zamawiam Smile  czy po posadzeniu ich stosuje się jakiś oprysk na szkodniki ? czy tylko nawozi?.Jak się robi taki obornik ? nie daleko mam stadninę koni pewnie by się nie pogniewali jakbym sobie zabrała co nie co Smile

małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #16 : Maj 30, 2010, 20:38:05 »

Nie musisz pryskać, termin kwitnienia Polany rozmija się z cyklem rozwojowym kistniaka.
Jak się robi taki obornik ?
Obornik to już koniki same robią  Wink. Wybierz taki trochę przeleżały, / czyt. mało śmierdzący / i przekop go na tym pasie ziemi gdzie będziesz sadzić maliny.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
Sirga
Aktywny
**

« Odpowiedz #17 : Maj 30, 2010, 21:01:25 »

To pozostaje mi podjechać do stadniny i ładnie poprosić o worek końskich bobków Smile
Dziękuję ci Małgosiu bardzo mi pomogłaś Very Happy

wiewióreczka
Rezydent

« Odpowiedz #18 : Lipiec 02, 2010, 06:38:32 »

Ja się właśnie nosze z zakupem malin Polany Very Happy I czy ona jakby je teraz posadziła to zaowocują w tym czy dopiero w przyszłym roku Confused I jeszcze bym prosiła o rade w sprawie lokalizacji- bo moja działka to 'istna smażalnia frytek' czy Polana może rosnąć na takim pełnym słońcu cały czas Confused Confused Confused Bardzo bym była wdzięczna za rade Very Happy
Sirga, a jak Twoje maliny Confused Confused Very Happy

pozdrawiam Very Happy Very Happy 

Mam swój kawałek 'nieba' na ziemi
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=22423.0

Zapraszam szlakiem ogrodów i średniowiecznych zamków i miast http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=44808.new#new

Mijają ponad 3 lata kawałka nieba...

Dziś jest najlepszy dzień mojego życia - powtarzaj to codziennie, a taki będzie.
małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #19 : Lipiec 02, 2010, 08:42:35 »

Jeśli kupisz sadzonki doniczkowane, to zaowocują w tym roku. Sadzonek z gołym korzeniem teraz nie ma w sprzedaży, a w każdym razie nie powinno być.
Malina najlepiej owocuje w pełnym słońcu, więc masz idealne warunki.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
wiewióreczka
Rezydent

« Odpowiedz #20 : Lipiec 02, 2010, 20:06:57 »

Jakie cudowne wieści Idea Idea Idea Bardzo dziękuje Very Happy Very Happy Very Happy A bym się mogła jeszcze zapytać o rozstaw - jakie odległości między sadzonkami - byłyby najlepsze Confused Confused Confused pozdrawiam Very Happy Very Happy Very Happy

Zapraszam szlakiem ogrodów i średniowiecznych zamków i miast http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=44808.new#new

Dziś jest najlepszy dzień mojego życia - powtarzaj to codziennie, a taki będzie.
małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #21 : Lipiec 02, 2010, 20:09:27 »

Ja sadzę w rzędzie co 0,5 m.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
wiewióreczka
Rezydent

« Odpowiedz #22 : Lipiec 02, 2010, 20:14:49 »

Ślicznie dziękuje... już sobie miejsce umyślałam ale teraz będe przeliczać je na sadzonki Very Happy Very Happy Very Happy pozdrawiam serdecznie Very Happy Very Happy Very Happy

JOANNA
Aktywny
**

« Odpowiedz #23 : Lipiec 03, 2010, 12:44:27 »

Ja mam od trzech lat malinę odmiany Polesie, bardzo duży owoc i smaczny  Razz

Życzę miłego dnia - Asia

hippeastrum
Iskierka1970
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #24 : Lipiec 22, 2010, 09:29:51 »

Witam serdecznie wszystkich:)

Posadziłam w maju 15 sadzonek ,,Polany,,...zakupionej na allegro.
Padał deszcz i wszystkie idealnie się przyjęły,lecz teraz mimo codziennego podlewania usychają jedna po drugiej,zostało jeszcze 5 roślinek.
W związku z tą sytuacją mam pytanie....czy może mi ktoś doradzić jak utrzymać te pozostałe maliny i co mogło spowodować to usychanie??
Pozdrawiam
Rawa
Aktywny
**

KOCHAM MÓJ OGRÓDEK :) i STORCZYKI

« Odpowiedz #25 : Lipiec 22, 2010, 10:23:26 »

witam,
też chcę sadzić maliny,ale jestem strasznie"zielona" i stąd moje pytanie-kiedy to najlepiej zrobić? Confused

pozdrawiam Magda
JOANNA
Aktywny
**

« Odpowiedz #26 : Lipiec 22, 2010, 14:11:13 »

Ja zawsze sadzę jesienią  Smile

Życzę miłego dnia - Asia

hippeastrum
małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #27 : Lipiec 22, 2010, 14:45:22 »

Iskierka, jeśli kupiłaś w maliny w trakcie wegetacji, a nie były doniczkowane tylko z gołym korzeniem, jeśli dodatkowo nie przycięłaś pędów, to one nie miały prawa się przyjąć. Te, które jeszcze żyją przytnij na kilka cm.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
Iskierka1970
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #28 : Lipiec 22, 2010, 18:40:02 »

Tak..kupiłam maliny z gołymi korzeniami...Sad...były to młode sadzonki około 30 cm.Te co nie pousychały rozrosły się ładnie i są już dużo wyższe,ale nie wiem czy zdołam je utrzymać przy ,,życiu,,;)
Czy mam je teraz przyciąć?Czy poczekać do jesieni licząc na ze nie uschną?
małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #29 : Lipiec 22, 2010, 21:57:33 »

Możesz wstawić zdjęcie tych żyjących ?

Napisałaś, że podlewasz codziennie. Zdecydowanie lepiej jest podlewać solidną porcją wody, ale rzadziej, powiedzmy raz na tydzień.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
Strony: 1 2 3 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: