Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Październik 30, 2014, 23:52:54
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Do wszystkich Forumowiczów:

FORUM służy wymianie wiedzy. Nowicjusze nie mają dostępu do działów wymiany, gdzie zaufanie do innych Forumowiczów powinno być podstawą.

1. Prośba o wypełnienie w Profilu rubryk: płeć i miejsce zamieszkania. Nie jest to obowiązkowe, ale znakomicie ułatwia komunikację między Forumowiczami.

2. Na tym forum wymagamy używania poprawnej polszczyzny. Mający z nią kłopoty powinni korzystać z opcji 'sprawdź ortografię'. Tych, którym to się nie podoba prosimy  o nie rejestrowanie się. Jeśli ktoś się jednak zdecyduje dołączyć do naszej społeczności, a nie będzie reagował na zwrócenie mu uwagi przez poprawienie na niebiesko błędów, musi się liczyć z tym, że jego posty będą usuwane. Jeśli i to nie pomoże usuniemy taką osobę z naszej forumowej  społeczności.

3. Nie piszmy jednowyrazowych postów w stylu "piękne", "śliczne" i tym podobnych. Takie posty nic nie wnoszą. Posty jednowyrazowe będą kasowane.

4. W wątkach tematycznych piszemy wyłącznie na temat danej rośliny. Wszelkie dygresje na tematy innych roślin lub inne tematy będą usuwane.

Pozdrawiamy, Administratorzy
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Sikorka Bogatka  (Przeczytany 38744 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
tellerka
Administrator

Mazowieckie, Strefa klimat. 6B

« : Luty 15, 2010, 22:51:48 »

Sikorka bogatka

Bogatka, Sikora bogatka (Parus major), rodzina  – niewielki, częściowo wędrowny ptak
 z rodziny Paridae ( sikory ) .

Cechy gatunku  
       Największa z europejskich sikor. Obie płci ubarwione niemalże jednakowo.

na zdjęciu : sikorka bogatka - samczyk

Samiec wyróżnia się szerszym czarnym paskiem na brzuchu. Upierzenie sikorki bogatki - czarna głowa z białymi policzkami. Wierzch ciała oliwkowy, a pokrywy skrzydłowe szaroniebieskie z białym prążkiem. Spód żółty z czarną, podłużną pręgą (nieco szerszą u samca niż u samicy).

na zdjęciu : sikorka bogatka - samiczka

Młode mają czerń zastąpioną brązem, policzki żółtawe, spód matowo-żółty.

na zdjęciu: młoda sikorka bogatka zaraz po wyjściu z gniazda :

Wymiary średnie  
długość ciała 14-16 cm
rozpiętość skrzydeł 22cm
masa ciała ok. 20-21 g

Biotop  
Różnorodne lasy, często w sąsiedztwie człowieka - w parkach, ogrodach i sadach, w miastach wewnątrz osiedli mieszkaniowych. Zamieszkuje także tereny, gdzie jest wiele zagajników, zawsze buduje gniazdka lub zasiedla budki lęgowe wyłącznie te na drzewach.

Gniazdo
W dziuplach, budkach lęgowych oraz innych, antropogennych miejscach - w wywietrznikach, rurach, wnękach budynków, nawet w pozostawionym garnku lub czajniku.

Jaja    
Dwa lęgi w roku, jaja składane od końca kwietnia do początku lipca w liczbie od 6 do 14.

Wysiadywanie  
Jaja wysiadywane są przez okres 13-14 dni przez samicę. Pisklęta opuszczają gniazdo po 15-21 dniach.

Pożywienie  w okresie letnim
Owady i inne bezkręgowce, których poszukuje na krzewach i drzewach, bardzo częsty gość naszych ogródków i działek, wielki sprzymierzeniec sadowników potrafiący powyjadać mnóstwo jaj i larw, które przezimowały i wiosną rozpoczynają swoja szkodliwą egzystencję.

Dokarmianie w okresie jesienno-zimowym

Podstawowym, tanim a jednocześnie ulubionym pokarmem w okresie jesienno - zimowego dokarmiania sikorki bogatki jest słonina ( tylko śwież a nigdy solona !!! )powieszona w jednym kawałku 20-25 dkg w karmniku lub przy jednym z jego słupków, na haku , gwoździu, druciku , przywiązania do pnia lub gałęzi drzew czy krzaków.
 W podobny sposób wykładamy dla sikorek smalec, masło, margarynę lub mieszankę jednego z tych tłuszczów, w którym zatapiamy ziarno różnych  roślin oleistych.
W sklepach z karmą dla zwierząt możemy kupić za kilka złotych specjalne kule tłuszczowe z zatopionym ziarnem lub przygotowane specjalne mieszanki  ziarna dla tych ptaków. Można je mieszać z tłuszczem i wieszać w kubeczkach plastikowych po margarynie, serkach, śmietanie itp. odwróconych do góry dnem ze zwisającym z ich środka sznurkiem, na którym będzie sikorka przysiadać w czasie jedzenia. Kubeczki te wieszamy w pobliżu karmnika, na balkonie, pod daszkami tarasów czy altanek działkowych oraz na gałęziach drzew i krzewów. Samą mieszankę tego ziarna możemy również  wsypywać do plastikowych, odwróconych do górny dnem butelek po napojach chłodzących, które po przytwierdzeniu stają się samo dozującymi ziarno - karmnikami. Sikorki i inne ziarnojady bardzo chętnie z nich wyjadają ziarno, które samoczynnie opada pod swoim ciężarem z otworu szyjki butelki.
Ponadto sikorka bardzo chętnie przyleci do nas na wykładane na parapecie okna, podłodze tarasu, balkonu lub w karmniku - ziarno słonecznika, orzechów włoskich lub laskowych, konopie, wyłuszczone pestki dyni, kaszę jęczmienną i gryczaną , owies a sporadycznie pokarm dla papug.

Ochrona
   Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Przypisy :   http://pl.wikipedia.org/wiki/Sikora_bogatka

Linki zewnętrzne :  Śpiew i filmiki

Śpiew sikorki bogatki - kliknij ; oglądaj i posłuchaj śpiewu

Śpiew sikorki bogatki od 0.10 do 0.40 sek.

Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji.
Św. Tomasz z Akwinu

Pozdrawiam, Astrid
tellerka
Administrator

« Odpowiedz #1 : Luty 17, 2010, 21:45:58 »

A teraz  S i k o r k a  B o g a t k a        
                                   na zdjęciach wykonanych przez
     Karmicielki i Dokarmiaczy wątku: " Ratujmy nasze wszystkie ptaki".      

Zdjęcia z sezonu zima  2009 r.

Jak zjemy, to może pobawimy się troszkę w chowanego - zdjęcie wykonała: Lisa

Co by ty dzisiaj jeszcze załatwić, pojeść pojadłam dobrze... - zdjęcie wykonała: Lila2006

Najedzony, wykąpany, piórka aż się błyszczą - wiosna idzie ...- zdjęcie wykonała: Lila2006

No tak, ja tu jeszcze nigdy nie byłam a tu tyle jedzonka...- zdjęcie wykonała: Kaska.k

I pomyśleć ,że zeszłej zimy nawet nie wiedziałam jak śnieg wygląda...- zdjęcie wykonała: Starka

Tamtych nie jedz, te łuskane słoneczniki są pyszne, uwierz mi ...- zdjęcie wykonała: Starka

No tak, jedna miska ale w niej aż dwa kubeczki...- zdjęcie wykonała: Halka

Nie myślcie sobie, to naprawdę trudny wybór...- zdjęcie wykonała: Halka

Ależ w tym kubeczku jest smakołyków....- zdjęcie wykonała: Halka

Już więcej nie dam rady zjeść , ale popatrzeć mogę chociaż - zdjęcie wykonała: Halka

Pół karmnika ziarenek, a ja już jestem pełna jak beczka..- zdjęcie wykonała: Halka

Co się tam dzieje, że też spokojnie zjeść nie można...- zdjęcie wykonała: Halka

Kula tłuszczowa z ziarenkami - to jest to...- zdjęcie wykonała: Halka

Jeszcze troszkę i chyba przyjdzie wiosna...a potem... - zdjęcie wykonała: Halka

Siedzę i czekam aż ktoś tu mi coś podsypie ...-zdjęcie wykonała: Halka

No tak , teraz to od razu zleciało się więcej głodnych...-zdjęcie wykonała: Halka

Ciekawe czy to słonecznik, czy jakaś inna pesteczka...- zdjęcie wykonała: Halka

No i co mi się aż tak bardzo przyglądasz...- zdjęcie wykonała: Aga2

Cały kubeczek z tłuszczykiem, wszystko dla mnie ...- zdjęcie wykonała: Aga2

Tylko dlaczego ten sznurek ma te supełki i dlaczego tak się wygina....- zdjęcie wykonała: Aga2

A tu mam dla siebie aż dwa pojemniczki ... - zdjęcie wykonała: Aga2

No proszę, a tu smakołyki w woreczku po cytrusach...Zdjęcie wykonała : a-moroso

A słoninkę załapała się nawet modraszka...- zdjęcie wykonała : a-moroso

Przestaniecie tam wrzeszczeć ...zjeść spokojnie nie można - zdjęcie wykonała : a-moroso

No zobacz..zobacz...a one tak dalej wrzeszczą...- zdjęcie wykonała : a-moroso

Uciszcie się w końcu... toż to skandal, aby tak się wydzierać....- zdjęcie wykonała : a-moroso

Bardzo smaczne te ziarenka i wprost ze słonecznika...-  zdjęcie wykonała : a-moroso

Przyglądaj się uważnie, kuzynko Czubatko jak to robi doświadczona Bogatka - zdjęcie wykonała: A-moroso[/img]

Jak jestem najedzona to i śnieżek mi nie groźny...- zdjęcie wykonała : Canna0

Sikorki Bogatki w jednym z wielu karmników naszej Halki ...- zdjęcie wykonała: Bogna córka Halki

Sikorka Bogatka na jednej z pierwszych pasków słoninek ...zdjęcie wykonał na swoim balkonie  : Antoś

Zdjęcia z sezonu w i o s n a  2009 r.

Mamooo.....Mamusiu kochana...jeść ..jeść..mi daj...- zdjęcie wykonała: Halka

No już...już ... tylko tak bardzo  nie wrzeszcz...-zdjęcie wykonała: Halka

Bo ja jestem malutka i nie tak dawno się wyklułam....- zdjęcie wykonała: Halka  

Przedstawiam młodziutka Sikorkę Bogatkę uratowaną przez Uleńkę...- zdjęcia wykonała: Ursbak

Teraz mamy możliwość z bliziuteńka przyjrzeć się młodziutkiej....- zdjęcia wykonała: Ursbak

Na tym, to nawet jeszcze widać puszek zamiast piórek na kuperku...- zdjęcia wykonała: Ursbak

Takie smakowite orzeszki, a ja już nie mogę...- zdjęcie wykonała w Łazienkach: Andżelika

Innym to dobrze, a ja biedniutka to muszę tylko na jednej nóżce....- zdjęcie wykonała: Iwona55

Słuchajcie, nie widział któryś tej samiczki, co to tu była wczoraj...- zdjęcie wykonała: Lila2006  

Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji.
Św. Tomasz z Akwinu

Pozdrawiam, Astrid
tellerka
Administrator

« Odpowiedz #2 : Luty 23, 2010, 23:03:11 »

A teraz   S i k o r k a   B o g a t k a    
                                   na zdjęciach wykonanych przez
     Karmicielki i Dokarmiaczy wątku: " Ratujmy nasze wszystkie ptaki".      

Zdjęcia z sezonu... z i m a  2010 r.

Tym razem już śniegu sporo dosypało , dlatego zainteresowanie karmnikami jest bardzo duże...zdjęcia
     sikorek bogatek - wykonała...Bogna ...córka Halki

Ciekawe i bardzo oryginalne zdjęcie sikorek bogatek w locie przy karmniku z orzeszkami oraz na ich
   ulubionym tłuszczyku - zdjęcia zrobił : ...Herbalist

I jeszcze raz sikorki bogatki.. w tym jedna w locie - a to zdjęcie zrobiła ...:   Halka

Na mój balkon przylatują na razie tylko sikorki....martwi się bardzo nasza...Canna0

Tym razem przygotowałam dla moich głodnych wciąż sikorek taki oto...zapas słonecznika....zdjęcie wykonała Halka

W tym sezonie  bogatki wzbogaciły się o taki oto koszyczkowy karmnik z orzeszkami w środku, który sprezentował im "pod choinkę" nasz Antoś....zdjęcie wykonała ...Bogna - córka Halki

I jeszcze raz bogatki Halki

Zdjęcia z jesień 2010 r.

Sezon dokarmiania 2010 r. rozpoczęty na dobre...i tyle wybornych smakołyków - zdjęcie  wykonała Lila2006

A ja tam nie będę nie będę się rozdrabniać na drobne...zabieram całą połówkę orzeszka i już... - zdjęcie  wykonała Lila2006

Św. Tomasz z Akwinu

Pozdrawiam, Astrid
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: