Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Październik 23, 2014, 01:37:04
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Strony: 1 2 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Szczypiorek, pietruszka i inne warzywa w doniczkach  (Przeczytany 21659 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
ursbak
Rezydent

Podlasie

« : Marzec 14, 2010, 11:20:09 »

Z racji tego że nie posiadam działki chciałabym mieć przynajmniej szczypiorek, natke pietruszki i koperek na parapecie. Dziś posiałam w doniczki i czekam na efekty. Macie jakieś doświadczenie?

„.. Ale ja nie chciałabym mieć do czynienia z wariatami - rzekła Alicja. - O, na to nie ma już rady - odparł Kot. - Wszyscy mamy tutaj bzika. - Skąd możesz wiedzieć, że ja mam? - Musisz mieć. Inaczej nie przyszłabyś tutaj..."
dziwaczek
Aktywny
**

« Odpowiedz #1 : Marzec 14, 2010, 11:58:46 »

Też jestem ciekawa i zainteresowana Smile
ursbak
Rezydent

Podlasie

« Odpowiedz #2 : Marzec 14, 2010, 12:03:52 »

Z tego co się orientuję to szczypiorek bardzo rzadko wogóle wschodzi, pietruszka dość długo wschodzi. Jedynie koperek  chyba nie marudzi. Ale pozyjemy- zobaczymy.

„.. Ale ja nie chciałabym mieć do czynienia z wariatami - rzekła Alicja. - O, na to nie ma już rady - odparł Kot. - Wszyscy mamy tutaj bzika. - Skąd możesz wiedzieć, że ja mam? - Musisz mieć. Inaczej nie przyszłabyś tutaj..."
Krystal
Moderator Globalny

« Odpowiedz #3 : Marzec 14, 2010, 12:19:10 »

Szczypiorek wschodzi dość długo i ciężko, pietruszka - 6 tygodni Wink Koper jest szybszy, jeśli nasiona były w porządku - to po tygodniu powinien już być.

Ale jeśli mogę coś doradzić a propos parapetowej uprawy - szczypiorku raczej ciężko się dochować z nasion w domu, to bardzo długo są niteczki Wink, a przy słabszym naświetleniu, niż w gruncie - to naprawdę czekania, że hoho. Lepiej kupić na jakimś ryneczku czy targowisku kępkę dorosłego szczypiorku, ew. kilka kępek młodego, już flancowanego i podhodowanego pod szkłem. Wtedy jest znacznie szybsza szansa na szczypiorkowe kanapki Wink

Pietruszkę najlepiej siać naciową, pachnie ciutek może mniej - ale znacznie chętniej rośnie od korzeniowej. A zanim w ogóle urośnie ta siana - można zasadzić do głębokiej doniczki ze trzy zdrowe korzenie, z nieściętymi wierzchołkami - podlewana i w cieple szybko się opuszcza, i dość długo daje zieleninę (potem zakwita, ale to duuużo później Wink)

Ulinko - a masz balkon? To znacznie lepsza alternatywa dla wewnętrznych parapetów, oczywiście - jeśli możliwa Smile Takie siewki dobrze jest na lato tam wystawić.
ursbak
Rezydent

Podlasie

« Odpowiedz #4 : Marzec 14, 2010, 13:00:35 »

Krystal mam balkon ale zabudowany ale okna otwierane są latem i mam parapety i haki na wiszące skrzynki..naświetlenie mam dobre bo większość parapetów to południowe zresztą okna balkonowe też na południe. Posiałam pietruszkę naciową...zobaczymy co z tego wszystkiego wyjdzie...

ursbak
Rezydent

Podlasie

« Odpowiedz #5 : Marzec 21, 2010, 12:28:18 »

Dziś tak wygląda mój szczypiorek.. Smile

Wymaga pikowania? przesadzania? czy ma rosnąc tak jak posiałam....?

Krystal
Moderator Globalny

« Odpowiedz #6 : Marzec 21, 2010, 12:42:53 »

Oooo, piękny! Cool Gratulacje. Smile

Ja bym zostawiła, aż podrośnie tak do 5-6 cm, a potem po podlaniu delikatnie, ostrożnie przerwała tam, gdzie najgęściej rosną (starając się nie naruszyć za bardzo tych, które zostają). Jak ziemia będzie mokra - to powinny wyjść bez problemu, z korzonkami - to wtedy te wyrwane można posadzić do osobnych doniczek, po kilka w kupce - żeby rosły sobie dalej.
A to, co zostanie, można porozsadzać później, wtedy już z bryłą korzeniową i ziemią - tak samo po kilka-kilkanaście (podzielić całość na 5, 6 części) i wsadzić razem do oddzielnych doniczek.
aniula_87
Gaduła

« Odpowiedz #7 : Marzec 21, 2010, 12:48:53 »

Ja w tym woku w grudniu posadziłam pietruszkę naciową i marchewkę dla królika. Frajdy było co niemiara, ale teraz żal Ciapce dawać bo tak ładnie rośnie Smile

"Każdy ma prawo do szczęścia, ale nie każdy ma szczęście do prawa."
Werner Heisenberg
Ogrodowo u aniuli_87
lemonka
Rezydent

« Odpowiedz #8 : Marzec 27, 2010, 08:41:23 »

ja wczoraj kupiłam nasionka szczypiorku i bazylii. Dziś posieję Smile   Szczypiorek po raz pierwszy, bazylię już miałam i jakoś dziwnie rosła. Na początku będą rosły w domu, ale potem wystawie na balkon. Czy szczypiorek musi mieć zawsze mokrą ziemie czy można lekko przesuszyć?

kasia
Rezydent

« Odpowiedz #9 : Marzec 27, 2010, 08:57:56 »

Szczypiorek woli umiarkowanie wilgotna, czasem nawet mozna przesuszyc.

ursbak
Rezydent

Podlasie

« Odpowiedz #10 : Marzec 27, 2010, 09:03:40 »

Ja codziennie zraszam ale nie podlewam i są imponujące efekty- jak dotrwa do świąt o postawię w środek baranka czy kurczaczki i bedzie zamiast rzerżuchy  Laughing

a to pietruszka naciowa:

lemonka
Rezydent

« Odpowiedz #11 : Marzec 27, 2010, 09:07:04 »

Jak to pietruszka? Wygląda jak jakieś oregano.

Szczypiorek ślicznie wygląda Smile  ale żeby go zjeść to chyba jeszcze poczekasz trochę Smile  Ciekawe jak z moim będzie.

ursbak
Rezydent

Podlasie

« Odpowiedz #12 : Marzec 27, 2010, 09:40:44 »

Dokładnie to pietruszka naciowa.

lemonka
Rezydent

« Odpowiedz #13 : Marzec 27, 2010, 10:10:40 »

Pewnie listki sie potem zmienia na bardziej "pietruszkowe" Smile   Nie przypuszczałabym, że pietruszka może mieć owalne listki  Smile  Jeszcze się wiele muszę nauczyć o roślinach Smile

Sirga
Aktywny
**

« Odpowiedz #14 : Marzec 27, 2010, 10:50:39 »

Ja ze szczypiorkiem miałam kilka podejść i zawsze mi padał jak miał jakieś 5-7 cm Sad .Sieję tylko bazylię mam kilka odmian (grecka,cytrynowa,czerwona,zwykła) i tylko ona w miarę ładnie mi rośnie.A takie rośliny jak oregano,majeranek,rozmaryn kupuję dorosłe i ścinam w miarę potrzeby.

nataliaada
Gaduła

« Odpowiedz #15 : Marzec 30, 2010, 17:46:00 »

Można też sobie zasadzić ładny, zdrowy korzeń selera bez odciętej główki i też wypuści swoją nać Smile
Albo cebulę zwykłą, i chyba nawet dymkę też, na szczypior.

Pytanie mam, czy jak kupię sadzonki ziół takie co są w marketach typu bazylia, oregano, tymianek w doniczkach itd. i wsadzę do większej doniczki i dam dobrą ziemię to się to rozrośnie?

Wystarczy Natalia Wink
Zapraszam na bloga:
http://www.kuchnianatki.blogspot.com/
lemonka
Rezydent

« Odpowiedz #16 : Marzec 30, 2010, 19:27:52 »

Nie wiem jak z tymi ziołami z marketów. Ja kupowałam sadzonki niewielkie w sklepie ogrodniczym, wsadzałam w doniczkę z nową ziemią i rosły ładnie na balkonie Smile    A teraz pierwszy raz wysiałam w doniczce bazylię, szczypiorek i posadziłam dymkę. Dymka rośnie ładnie, szczypiorek i bazylia dopiero kiełkują.

lemonka
Rezydent

« Odpowiedz #17 : Kwiecień 08, 2010, 10:44:31 »

Ursbak jak ma się Twój szczypiorek i pietrucha?  Mój szczypiorek jakiś marny jest. Trzymam za niego kciuki żeby jednak mu się poprawiło.

Krystal
Moderator Globalny

« Odpowiedz #18 : Kwiecień 08, 2010, 11:15:18 »

Pytanie mam, czy jak kupię sadzonki ziół takie co są w marketach typu bazylia, oregano, tymianek w doniczkach itd. i wsadzę do większej doniczki i dam dobrą ziemię to się to rozrośnie?
Natalio - sama nie próbowałam, ale przyjaciółka robiła kilka podejść do bazylii i oregano, takich marketowych - i za każdym razem porażka.  Sad
Chyba lepiej jednak siać samemu, ewentualnie rozejrzeć się na miejscowym rynku/targowisku za sadzonkami.
ursbak
Rezydent

Podlasie

« Odpowiedz #19 : Kwiecień 08, 2010, 12:00:26 »

Mój szczypiorek rośnie i ma się dobrze...już zaczyna się kłaść- bedzie tzreba poprzerywać

pietruszka:

koperek:

Krystal
Moderator Globalny

« Odpowiedz #20 : Kwiecień 08, 2010, 12:34:04 »

Ulinko - piękne uprawy! Cool
Szczypioros i pietruchę poprzerywaj, koper tylko symbolicznie, może zostać w gęstwinie Wink
ursbak
Rezydent

Podlasie

« Odpowiedz #21 : Kwiecień 08, 2010, 12:39:27 »

Ulinko - piękne uprawy! Cool
Szczypioros i pietruchę poprzerywaj, koper tylko symbolicznie, może zostać w gęstwinie Wink

I tak zrobię....

lemonka
Rezydent

« Odpowiedz #22 : Kwiecień 08, 2010, 18:50:47 »

Ale pięknie rosną te Twoje roślinki!!!   Nie wiem co źle robię z tym moim szczypiorkiem :/

ursbak
Rezydent

Podlasie

« Odpowiedz #23 : Kwiecień 08, 2010, 19:03:18 »

Lemonko ja z nimi nic nie robię specjalnego- stoją na południowym parapecie i od czasu do czasu są podlewane. I to tyle.

lemonka
Rezydent

« Odpowiedz #24 : Kwiecień 08, 2010, 20:03:18 »

To znaczy, że u mnie ma za ciemno. Stoi na stole blisko okna, ale to okno północno-wschodnie.

lemonka
Rezydent

« Odpowiedz #25 : Kwiecień 19, 2010, 18:12:51 »

Czy można już wystawić na balkon szczypiorek, dymkę i bazylię i zostawiać je na noc? Szczypiorek i bazylia jeszcze dość niewielkie są.

Merghen
Rezydent

“Slow down and smell the roses...”

« Odpowiedz #26 : Kwiecień 19, 2010, 18:18:06 »

Myślę,że tak choć może warto pomału zahartować roślinki przez wydłużanie czasu pobytu na dworze. Smile

małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #27 : Kwiecień 19, 2010, 19:15:20 »

Bazylia jest bardzo ciepłolubna, może jeszcze postać w domu.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
lemonka
Rezydent

« Odpowiedz #28 : Kwiecień 20, 2010, 09:25:57 »

Dziękuję dziewczyny Smile  Zrobiłam intuicyjnie tak jak napisałyście - bazylia jeszcze w domu ( tylko zastanawiam się jak ją rozsadzić bo za gęsto w doniczce jest ) a szczypiorek z dymką na noc wróciły do domu, teraz znowu są na balkonie Smile

PaulinaS
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #29 : Kwiecień 20, 2010, 10:39:31 »

hej Smile
ja ostatnio zasiałam sobie szczypiorek i wsadziłam 2 korzenie pietruszki do jednej doniczki - średnica 30 cm - zobaczymy co z tego bedzie ....
Z  pietruszką nie miałam nigdy problemów, nie wiem jak będzie ze szczypiorkiem ... bo to pierwszy raz zasiałam.
Doniczka stoi na polku, a dokładniej na tarasie ... tak więc i słoneczko i deszczyk robią za mnie wszystko;)
Strony: 1 2 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: